|
|
|
|
|
Zal er ook nog wat van Jogja doen binnenkort.
|
Ho Lee Fuk
|
|
|
|
On 29-06-2009 04:33 Yerun wrote: Zal er ook nog wat van Jogja doen binnenkort.
|
Da's fideel van je, maar waar blijven nou de Bali-lovers? Kun je in Surabaya niet eten? In Senggigi kun je prima eten, maar waar ook weer? Enz.
|
|
|
|
Senggigi ja, al weet ik niet meer waar ik tijdens de Ramadan enkele jaren terug de meest verukkelijke halve kip heb gegeten, helemaal alleen zo tijdens de lunch. Zalig was dat. Moet er dus nog eens heen gaan eigenlijk.
|
Ho Lee Fuk
|
|
|
|
Smaak is relatief. Ik ben nu al een tijdje in Maluku (2x de dunne gehad wat zelden gebeurd) maar er is hier dan ook geen keuze. Ik was 2 dagen geleden in Elat (Groot-Kei) waar er maar 1 Rumah Makan was met amar 1 menu. Dat had ik ook in Tepa (Babar) waar er maar 1 RM was met maar 1 menu.
Als je dan weer enigszins in de "bewoonde" wereld komt (Tual), loopt het water al langs de lippen als je opeens een gewone soto kan eten, groente krijgt en ..... sate sapi . Ik geniet er met volle teugen van en heb geen heimwee naar de keuken van Via-Via (waar ik nog eerder buikloop oploop dan langs de straat).
Relatief mijn waarde...... (hoewel ik volgende week weer in Jakarta hoop te kunnen eten).
|
|
|
|
 FredB over witte tanden en kip:
Ben eens wezen eten in een groot visrestaurant. Het zat er vol. Eten was niet slecht. Aan het einde van de maaltijd kon je je handen wassen in een (als je de ogen wat toekneep) prachtige dubbele marmeren wastafel. Wat mij opviel was dat er 2 tandenborstels lagen en geloof het of niet, die werden door menige klanten gebruikt. Het verbaasde mij zo dat ik er op heb zitten letten.
Wat die kip betreft: Kip is de grootste producent van Collistrum Botulum, e-coli en salmonella. Dat vereist dus top hygiene want als je dat in je lijf krijgt ben je nog niet jarig.
|
|
|
|
In de grote steden heb je vaak oude restaurants die bekend zijn bij de plaatselijke bevolking en soms ook buitenlandse(Nederlandse-Nederlands Indische ) toeristen.
Zoals die Toko Oen in Malang (ben nooit geweest ondanks dat ik al een paar keren langs Malang ben gegaan .
In West Java , vooral Bandung en andere grote steden heb je zulke restaurants . .
In Bandung heb ik ergens in de buurt van alun alun (Centrum) in een eenvoudige chinese restaurants gegeten.
Eigenlijk is het een "eetschuur". Ongezellig voor Nederlandse begrippen , met lange tafel en eenvoudige houten stoelen.
Maar het eten is enak juga . Ben meegenomen door een vriend omdat zijn ouders daar vroeger vaak hebben gegeten.
Denk dat het al meer dan 60 jaar oud is.
In Tasikmalaya West Java ) , heb ik meer dan 10 jr geleden met mijn ouders naar zo'n kleine restaurants geweest , ook uit hun studietijd , Zeg maar meer dan 70 jaar geleden.
En toch bestaat de restaurant nog , en het eten is ook goed .
Ambiaance hoogstens een 5 voor europese normen.
Maar je eet echt lekker.
Dat zijn soort restaurant die altijd klein gebleven zijn (vraag ik me af waarom ??) en alleen maar bekend zijn bij de "fijnproevers".
Al die "fijnproevers"komen vaak naar hun oude restaurants om weer lekker en goed te eten.
Vaak zijn het restaurants ("eetschuren") van voor de oorlog .
|
bisa dicek of makemyday .
|
|
|
|
Bestaat Ars & Curio (JKT) eigenlijk nog? Voor de eerste keer geweest in 1980. Allemaal ouwe mannekes in de bediening. Bleken de eigenaren te zijn. Ze hadden het resto gekregen van de Nederlandse eigenaar die het land uit werd gemikt.
|
|
|
|
Guna
Weet je soms waarom die Nederlandse eigenaar er uit werd gemikt?
Pakai Guna2 gak ?????
|
Becik ketitik olo Ketoro
|
|
|
|
On 03-07-2009 06:51 marcel70 wrote: Weet je soms waarom die Nederlandse eigenaar er uit werd gemikt?
|
Soekarno had er schik in. En als Mahendra z'n zin zou krijgen, kan dat nu weer gebeuren.
|
|
|
|
Ondanks dat ik in Jakarta heb gewoond en elke keer pulang kampung gaat , ken ik weinig echte "thema" resataurants.
De reden is dat ik of thuis eet (familie/vrienden) of bij gewone Indonesische restaurants of foodcourts waar je ook speciale gerechten kan eten van de cabangs restaurants.
Meestal smaken ze ook niet dezelfde zoals je bij de oorspronkelijke (1ste) vestiging serveren.
"Europese"getinte restaurants kom ik vaak wel binnen, maar dan is het 1x om mijn gezinsleden te "paaien"omdat ze 1x tje of 2 "echt"masakan barat willen eten.
Meestal is het ook bij de grote malls van Jakarta.
Naar mijn smaak is het gewoon zoals ik thuis in Amsterdam ook kan krijgen.
En ze zijn relatief duur vergeleken met de Indonesische restaurants.
|
bisa dicek of makemyday .
|
|
|
|
On 03-07-2009 07:31 Surya Atmadja wrote: De reden is dat ik of thuis eet (familie/vrienden) of bij gewone Indonesische restaurants
|
Da's inderdaad standaard gedrag: Indonesiërs en Indo's uit Nederland, alsmede mensen met een Indisch verleden (veteranen `politionele acties' bijvoorbeeld, bijna uitgestorven) eten in Indonesië uitsluitend Indonesisch. Een inhaalmanoeuvre. Nederlanders die hier op vakantie komen missen na een paar dagen al hun frikandel (recente enquête, ik dacht van de Wereldomroep) en eten ook westers, misschien wel vaker dan Indonesisch. Nederlanders die hier wonen, eten voornamelijk Indonesisch. Etnocentristen à la Jantje uitgezonderd, natuurlijk.
|
|
|
|
On 02-07-2009 10:16 guna2 wrote: Allemaal ouwe mannekes in de bediening. Bleken de eigenaren te zijn.
|
Zeker met van die aangegroeide sambal schepjes aan hun duim. Nee, is an mij niet besteed. Laat ik dan maar lekker etnocentrisch eten bij me eigen thuis.
|
|
|
|
Lekker eten op Bali??
Moet je Candidasa eens uitproberen. Het ene restaurant naast de andere warung. Concurrentie om de klant - nog maar weinig toeristen daar.
Speciaal: de saté gambing vanaf 19.00 uur van de tiga ampat, cumicumi goreng van Wayan's restaurant, de terang bulan van die twee knapen voor de supermarkt bij het politiebureau.
En natuurlijk de ajam goreng in een knapperig gekruid jasje 's avonds in warung Lemod aan de pantai Candidasa (pantai Batu Madeg)  en de nasi campur (die niet te laat kopen, hoor; is er niet veel meer te campurren).
Van m'n vriendin Ketut...kijk op you tube..bali, candidasa beach
Nog even...en ik ga maar weer!! makan makan
|
|
|
|
|
Dat zijn soort restaurant die altijd klein gebleven zijn (vraag ik me af waarom ??) en alleen maar bekend zijn bij de "fijnproevers".
Het komt waarschijnlijk doordat deze mensen hun kinderen in het buitenland (amerika en europa) hebben laten studeren.Een enkeling komt terug om de ouderlijke zaak over te nemen,maar het gros wil niet meer terug.Daarom.
|
|
|
|
In Lembang kan je net voorbij de passar aan de rechterkant ayam bakar kalasan eten.24 uur per dag.Aan de jln.Naripan in Bandung heb je een bami retaurant,maar je kan er ook nasi capcay eten.Voorts na 21:00 uur aan de cikapundung staat CeMar,geen tafels alleen plastic krukken maar het eten is goddelijk en vanaf vrijdag avond vaak macet met orang Jakarta.Je eet dus op straat onder een parasol met je bord in je hand.De vaat wordt met kokend water gedaan,dus wel veilig.
Voorts kan je in Lembang overdag op de passar ook Ketan bakar met sambal oncom kopen.Lekker!
|
|
|
|
On 04-07-2009 22:33 havana45 wrote:
Dat zijn soort restaurant die altijd klein gebleven zijn (vraag ik me af waarom ??) en alleen maar bekend zijn bij de "fijnproevers".
Het komt waarschijnlijk doordat deze mensen hun kinderen in het buitenland (amerika en europa) hebben laten studeren.Een enkeling komt terug om de ouderlijke zaak over te nemen,maar het gros wil niet meer terug.Daarom.
|
Nee , het heeft te maken met de niet zakelijke mentaliteit en onproffesionaliteit van de eigenaren.
Ook speel andere factoren zoals rejeki, plaats van vestiging , en het (wan) idee dat de kenners (van heinde en verre) altijd zullen komen.
Zie ook jou voorbeeld van die godelijke warung makan , met alleen maar plastic bestek of zo.
Een Europeaan zal " nooit" daar willen eten , en toch komen orang Jakarta in de rij staan om in zo' n eenvoudige warung te eten.
Vroeger ging ik ook speciaal naar Puncak (Riung Gunung) om sate ayam te eten omdat het relatief lekker is , meer dan 1,5 uur auto rijden vanaf Jakarta Centrum (zonder macet)
Nu zal ik niet meer doen omdat het echt een massa productie wordt , de kwaliteit is nog niet eens de helft van vroeger.
|
bisa dicek of makemyday .
|
|
|
|
PS .
De term Orang Jakarta zegt ook niks over hun smaakkeuze.
Dat ze relatief geld hebben is duidelijk , of ze echt fijnproevers zijn is nog de vraag .
|
bisa dicek of makemyday .
|
|
|
|
De term orang Jakarta sloeg ook niet op hun smaak,maar op hun overvloedige aanwezigheid gedurende het weekeinde.
|
|
|
|
Surya:
Nee , het heeft te maken met de niet zakelijke mentaliteit en onproffesionaliteit van de eigenaren.
Ook speel andere factoren zoals rejeki, plaats van vestiging , en het (wan) idee dat de kenners (van heinde en verre) altijd zullen komen.
|
N.B. Het korte termijn denken! Hier weer eens een staaltje Suryalogica in antwoord op havana's post:
havana45 schreef:
Dat zijn soort restaurant die altijd klein gebleven zijn (vraag ik me af waarom ??) en alleen maar bekend zijn bij de "fijnproevers".
|
De eigenaars van die kleine zaakjes zijn juist zeer professioneel bezig. Het valt goed te overzien. Er kan goed service worden geboden en de kwaliteit is zodoende hoog. Hoeven niet te knoeien. In dit soort zaakjes is de klant nog koning en daar komen fijnproevers opaf die niet op een rupia hoeven te kijken.
|
|
|
|
On 05-07-2009 09:47 Jantje wrote: Surya: ...
N.B. Het korte termijn denken! Hier weer eens een staaltje Suryalogica in antwoord op havana's post:
havana45 schreef: ...
De eigenaars van die kleine zaakjes zijn juist zeer professioneel bezig. Het valt goed te overzien. Er kan goed service worden geboden en de kwaliteit is zodoende hoog. Hoeven niet te knoeien. In dit soort zaakjes is de klant nog koning en daar komen fijnproevers opaf die niet op een rupia hoeven te kijken.
|
Tya , daar kom Ome Jan weer .
Nee Nir , je begrijpt de context niet , en je begrijpt de cultuur of motieven van die Kleine ondernemers niet.
Dat valt mij wel tegen van jou die al "zo lang"woonde in Indosenia.
Moet je vaker met de Indonesiers (in jou geval Javanen= zijn ook Indonesiers) omgaan .
Spreek je al een beetje bahasa ?
1. Ik heb in verschillende eenvoudige eettenten gegeten waar de klanten vaak orang berduit zijn (mensen met geld) . Dat neem ik aan als ik hun kleding , hun auto en andere uiterlijke kenmerken ziet , de zgn tongkrongan.
En waarom komen ze daar ?
Dat heb je zelf beantwoord .
(zie 2 de deel ) .
2. Alleen heb je iets vreemd neergezet ,
daar komen fijnproevers opaf die niet op een rupia hoeven te kijken.
Ze komen daar niet alleen omdat ze als "koningklant" wordt behandeld maar om de KWALITEIT van het eten .
De reden dat ze niet hebben uitgebreid kan verschillend zijn , geen zakkelijke inzicht . terwijl ze goud kunnen verdienen .
Bang voor kwaliteisverlies , heb ik ook gezegd (massaproductie).
Het zijn "kunstenaars" in koken ipv zakenmensen.
Bij de duurdere "sterren"restaurants wordt je ook als "koning" behandelt , maar nog geen garantie dat hun eten ondanks de hoge kwaliteit (prijs) lekker is.
De "beste"indonesisch eten (meer Sundanees- Javaans-Betawi ) eet ik nog steeds bij mijn ouders thuis .
Toen ze nog leven heb ik altijd goed gegeten , onze dapur kan met gemak concureren met "sterren"restaurants van Jakarta .
Met recepten die 2tot 3 generatie terug kunnen.
De koki's zitten al tientallen jaren in dienst bij mijn ouders. Ze kunnen zelf beter koken dan mijn eigen moeder.
"Proffesioneel bezig" is goed zijn in hun vak , dat staat buiten kijf , voor mij zijn ze kunstenaars , tovenaars .
Alleen als zakenmensen zijn ze niet profesioneel bezig.
|
bisa dicek of makemyday .
|
|
|
|
Mijn beste kok is mijn eigen Semeru-tje, een meesterkokkin, een kunstenares met ingrediënten, een tovenaar in de keuken van mijn leven. Ze zou inderdaad goud kunnen verdienen, maar ik wil haar uit egoïsme niet exploiteren, dat begrijpt een ieder die haar resultaten eens heeft mogen proeven. Zodoende ben ik haar enige klant en word immer als koning behandeld. Ze krijgt van mij ZES STERREN!! Met Semeru als kok in mijn dapur hoef ik niet naar een restaurant te zoeken.
Dus, Surya, ik weet waar je over spreekt, beste man!
|
Be careful what you wish for; you might get it!
|
|
|
|
On 06-07-2009 03:39 FredB wrote: Mijn beste kok is mijn eigen Semeru-tje, een meesterkokkin, een kunstenares met ingrediënten, een tovenaar in de keuken van mijn leven. Ze zou inderdaad goud kunnen verdienen, maar ik wil haar uit egoïsme niet exploiteren, dat begrijpt een ieder die haar resultaten eens heeft mogen proeven. Zodoende ben ik haar enige klant en word immer als koning behandeld. Ze krijgt van mij ZES STERREN!! Met Semeru als kok in mijn dapur hoef ik niet naar een restaurant te zoeken.
Dus, Surya, ik weet waar je over spreekt, beste man!
|
Dank u , dank u .
|
bisa dicek of makemyday .
|
|
|
|
Tja, dank u danku.
Voorlopig begrijp je nog helemaal niks van zaken doen en/of professionaliteit.
|
|
|
|
Jantje, je hebt gelijk man! Maar wat ben jij dan voor een vent? Exploiteer jij je vrouwtje wel omdat JIJ dat zo lekker vind?
Nou, dat begrijp ik dus niet. Maar ga jij lekker in zaken, ik ga lekker eten!
|
Be careful what you wish for; you might get it!
|
|
|
|
On 06-07-2009 15:04 Jantje wrote: Tja, dank u danku.
Voorlopig begrijp je nog helemaal niks van zaken doen en/of professionaliteit.
|
Als je het over zaken doen betreft geef ik jou gelijk , ik ben ook geen zakenman en heb ook geen zakengevoel.
Heb altijd voor een baas gewerkt.
Over professionaliteit , ben alleen goed (wat heet ) in mijn eigen vakgebied.
|
bisa dicek of makemyday .
|
Plaats een reactie op dit onderwerp
|
Je moet ingelogged zijn om een bericht te plaatsen. Je kunt inloggen door hier te klikken.
Als je nog geen lid bent, kun je jezelf hier registreren.
|
|